Kelionių žemėlapis– ne tik unikalus namų dekoro akcentas, bet ir gali tapti jūsų asmeniniu kelionių dienoraščiu, kuris primintų patirtus nuotykius, aplankytas vietas, įkvėptų svajoti ir planuoti ateities maršrutus. Kad jis taptų dar ypatingesnis, kelionių žemėlapį galite pažymėti širdelėmis ar kokiais kitais, jūsų mėgstamais ženklais, patvirtinti, šiais metais, norimas aplankyti vietas. Šią mintį, norėčiau, įprasminti šv. Augustino žodžiais: „Pasaulis yra knyga, ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmąjį puslapį“…
Taigi, padvelkus gaiviam ir, praktiškai, šiltam pavasario orui, Kaišiadorių socialinių paslaugų centro neįgalieji lankytojai, susiruošė kelionėn Molėtų krašte esančio Alantos dvaro link.
Apsilankymas Alantos dvaro sodyboje tikrai buvo vertas, jau vien todėl, kad buvo suteikta galimybė ištrūkti iš namų, kiekvieno pečius slėgusios rutinos bei aplinkos. Ši išvyka padovanojo malonių įspūdžių, buvo galima pasigrožėti aplinka, susipažinti su šiuolaikinių menininkų, tautodailininkų kūriniais, bet ir sužinoti daug naujo apie šio krašto istoriją.
Pasivaikščioję parke, pasigrožėję pastatais iš lauko, būtinai užsukome ir vidun. Dvaras dabar yra tapęs tikru kultūros centru. Čia veikia Vaidoto Žuko meno galerija, kurioje yra nuolatinė šio menininko darbų ekspozicija, taip pat rengiamos kitų kūrėjų šiuolaikinio meno parodos. Žinoma, dėl tam tikrų istorinių aplinkybių, beveik nelikęs tas prabangos spindesys, koks buvo istorijos ir laiko tėkmėje. Bet juk galima panaudoti savo vaizduotę… Nagi, užsimerkite: ar matote vaizdus, ar girdite garsus, užuodžiate kvapus… Kaip šlama vėjo plaikstomos užuolaidos. Prie tavęs prieina dama, dėvinti šia nuostabia suknia, kurią matėme salės kampe. Pakvipo kavos aromatas ir mandagiai kviečia prisėsti, prie čia pat padengto pietų stalo… O, dabar, sugrįžkime į šio dvaro tikrovę. Pastato rūsyje veikia Molėtų krašto žydų atminimo ekspozicija, galima pamatyti tautodailininko Jono Matelionio drožinių, Molėtų krašto muziejaus padalinyje, Alantos dvaro muziejuje-galerijoje – Elvyros Satkūnaitės buities rakandų ir etnografinių drabužių rinkinys, čia įsikūręs ir Amatų centras. Kaip sakoma: „keliaudami galite susibadyti spygliais, bet stovėdami vietoje nepamatysite rožių“… Štai, kiek galima sužinoti, apžiūrėjus ekspoziciją ir pabendravus su dvaro šeimininkais.
Kelionę tęsėme išvykę į žvejybos muziejų, kuriame mūsų laukė nauji nuotykiai. Tai buvo pažintis, kaip gyveno žvejai, kokia jų buitis, gyvenimo tradicijos. Ir, žinoma, mūsų laukė ruošiamas žvejų tradicinis, gardžiai kvepiantis ir nepaprastai viliojantis, patiekalas – žuvienė, troškinys, kepta naminė duona ir pyragas.
Kiekviena kelionė yra kitokia, visos jos nenuspėjamos ir nepakartojamos. Kaskart keliaujant, iš naujo atrandame ir išbandome save ir tuos, kurie kartu su mumis keliauja. Kelionės padeda geriau pažinti draugus. Kelionių tipų yra įvairiausių, tačiau įdomiausios yra tos, kurios leidžia daug pamatyti ir neturi tikslaus plano. Tuomet kiekviena diena yra kitokia ir nenuspėjama, niekada nežinai kas tavęs lauks rytoj.
Parengė Centro socialinė darbuotoja Auksė Darbutienė
2022 05 16